CZECH RAF GOLF TROPHY 15. 9. 2019

V loňském roce byla v Royal Golf Clubu Mariánské Lázně založena nová královská tradice, golfový turnaj CZECH RAF GOLF TROPHY k uctění památky československých letců a pozemního personálu, kteří během 2. světové války sloužili a létali v RAF. Tradici jsme symbolicky započali právě v roce 2018, kdy Česká republika slavila 100 let od vzniku a kdy britská Royal Air Force slavila 100 let výročí. Kde jinde se tato akce měla uskutečnit, než v královském klubu s ohledem na vazby s britskou královskou rodinou a nejen to, čestná členka RGCML Lady Luisa Abrahams ve válečném období působila v anglické armádě, kde později i jako příslušnice československých leteckých sil ve Velké Británii dosáhla hodnosti majora.

Royal Golf Club Mariánské Lázně společně s Whisky & Kilt Golf Clubem dodržel tradici uspořádání turnaje a druhý ročník CZECH RAF GOLF TROPHY se uskutečnil v neděli 15. 9. 2019. Od brzkého rána byl připraven pro hráče i širokou veřejnost doprovodný program akce, který nás všechny vrátil v čase. Profesionálně připravený styl letiště kdesi uprostřed britských ostrovů dokonale dokreslovala maketa letounu Spitfire včetně posádky letiště, kterou doplňovali čeští RAFáci se svými dobově oděnými a vybavenými piloty a pozemním personálem. V předvečer turnaje v sobotu 14. 9. 2019 od 20 hod. proběhla před klubovnou projekce filmu o válečných letcích Tmavomodrý svět.

Svou účastí nás během dne poctil Tomáš Lom (Löwenstein), válečný veterán 2. světové války. Těsně před vypuknutím války, když mu bylo čtrnáct let, odjel do Anglie. Do armády nastoupil v roce 1943, hned jak mu bylo osmnáct let. Sloužil jako radiotelegrafista a palubní střelec u 311. čs. perutě RAF. Po válce odešel z armády a věnoval se celý život vědě poslední rok se věnuje osvětě mezi dětmi i dospělými. Spolu s Hanou Bergmannovou Klímovou jezdí na besedy do škol, účastní se leteckých dnů a akcí klubů vojenské historie. Letos se dožil 95 let, ale tomu nezabránilo vylézt na maketu letounu a společně si zavzpomínat na válečné období. Hostem a doprovodem pana Loma byla také Hana Bergmannová Klímová, autorka knihy o klucích, letadlech a letcích RAF "Dobrodružství pana Wellingtona." Jediné knihy pro děti a mládež, která se věnuje naší nedávné historii, naším letcům u RAF. Dalším z významných hostů byl Daniel Švec, autor knihy “V oblacích i na zemi”. Kniha vypráví o osudech dvaceti lidí z Karlovarského kraje. Najdeme mezi nimi lodního lékaře, který se přeplavil v obchodním námořnictvu přes půlku světa, než se stal příslušníkem RAF a šéflékařem naší 313. čs. stíhací perutě. Dále Němce, který se ale cítil být více Čechoslovákem, a šel za svou rodnou zemi bojovat po boku Čechů, a nakonec za ni i padl. Osud si zahrál i se životem posádky letounu, který se po devadesáti minutách letu zřítil na obydlenou část Londýna z neznámých příčin – na jeho palubě zemřel jeden z rodáků z Karlových Varů. Nebo letce, který byl během bojové mise sestřelen a až do konce války vězněn. Jako splněný sen Popelky působí životní osud člena pozemního personálu, který začínal jako asistent zbrojířů a po dlouhé dřině skončil v kokpitu slavného letounu Spitfire jako stíhací pilot a mnoho dalších osudů. Každý návštěvník měl možnost vyfotit se u, nebo ve Spitfiru a výtěžek z těchto fotek byl věnován na budované muzeum RAF. Každý tak měl možnost přispět na podporu připomínky letců RAF.

Ve 12:00 se z hřiště začali vracet první letky a zasedli k odpolednímu britsko – českému menu, které si pro hráče připravil tým profesionálů z klubové restaurace Morris. Po přistání všech letek a po vyhodnocení výsledků turnaje se mohlo přistoupit k závěrečnému ceremoniálu a vyhlášení výsledků turnaje, kde všechny přítomné přivítal moderátor akce Jan Hrubeš. V rámci závěrečného ceremoniálu a vyhlášení výsledků turnaje dostali slovo, prezident České golfové federace Zdeněk Kodejš, prezident RGCML Jiřího Pos a prezident Whisky & Kilt Golf Clubu Pavel Východský, kteří pronesli pár slov ohledně pořádání této unikátní akce a poté započalo obdarování vítězů turnaje. Jako první došlo na vyhlášení první třech nejlepších letek, kde z 26 letek s náskokem 9 bodů zvítězila letka ve složení Tomáš Barták, Jakub Šťastný a Bronislava Müllerová s celkovým score 126 vítězných bodů. Jednotlivci byli vyhlašováni v kategoriích Nejlepší žena, Nejlepší muž a nejlepší Brutto včetně vložených soutěží. V kategorii Nejlepší žena byla vyhlášena Ivana Kodejšová s krásným výsledkem 39 bodů, na prvním místě v kategorii Nejlepší muž se umístil Jakub Šťastný s uhraným výsledkem 46 bodů a Brutto kategorie patřila Pavlovi Foubíkovi jn. s 36 body. Cenu za Longest drive – ženy na jamce č. 4 si odnesla Klára Koníčková, soutěž Longest drive – muži také na jamce č. 4 si uhrál Marek Kellner a Nearest to the pin – společný na jamce č. 9 pokořil Pavel Východský.    

Poděkování patří všem, kteří tuto unikátní akci podpořili. Opět jsme si společně mohli zavzpomínat na naši historii, která by neměla být zapomenuta a měli jsme možnost vzdát hold našim československým hrdinům, kterým dodnes vděčíme za naši svobodu. Srdečné poděkování patří i všem, kteří tuto akci pomohli zrealizovat, a to společnosti Auto Červený, Whisky&Kilt Golf Clubu, Czech Spirfire Clubu, českým RAFákům, klubové restauraci Morris a sklářské dílně Milana Mottla, který věnoval krásné trofeje do turnaje.

3. ročník Czech RAF Golf Trophy se bude konat 13. 9. 2020 a my se již teď nemůžeme dočkat.