CZECH RAF GOLF TROPHY 2018

Včerejším dech beroucím turnajem CZECH RAF GOLF TROPHY 2018 byla založena tradice, kterou jsme symbolicky započali právě v roce 2018, kdy slavíme 100 let od vzniku republiky a kdy britská Royal Air Force slaví 100 let. Kde jinde se tato akce měla uskutečnit než v královském klubu s ohledem na vazby s britskou královskou rodinou a nejen to, naše čestná členka Lady Luisa Abrahams ve válečném období působila v anglické armádě, kde později i jako příslušnice československých leteckých sil ve Velké Británii dosáhla hodnosti majora. Od brzkého rána byl pro účastníky připraven program, profesionálně připravený styl letiště, kdesi uprostřed britských ostrovů včetně dokonalé makety letounu Spitfire v životní velikosti a posádky letiště. Dokonalou atmosféru dokreslovali čeští RAFáci se svými dobově oděnými a vybavenými piloty, pozemním personálem a slečnami v uniformách WAAF. Přesně v 9:00 za doprovodu skotského dudáka několikrát přelétl nad královským klubem Supermarine Spitfire Mk.XVI v barvách 312. perutě, se kterým v roce létal, jako velitel letky, Otto Smik.

Turnaj byl rozdělen na čtyřčlenné týmy (letky), kde každý turnajový flight perutě měl jako svého čestného velitele, jednoho z československých pilotů z RAF. Během dne za krásného počasí odstartovalo 27 letek v počtu 108 hráčů. V ranních hodinách si hráči mohli pochutnat na pravé anglické snídani a po hře bylo pro účastníky připraveno česko-anglické menu, které pro ně přichystal tým golfové restaurace Morris. Během registrace ve vojenském stanu probíhala i charitativní část golfového turnaje, jejíž výtěžek bude věnovaný Vojenskému fondu solidarity Armády ČR. Živá muzika provázela hráče před turnajem i v rámci odpoledního programu, skotský dudák a odpolední koncert dechového kvintetu Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. Ve 13:00 zaskočilo účastníky stylové překvapení v podobě dvou Gripenů, kteří předvedli ve vzduchu leteckou akrobacii.

Turnaj byl rozdělen do tří kategorií: Brutto, v kategorii Netto – Ženy a Netto – Muži, kde byla vyhlášena první tři místa, a nakonec tři nejlepší týmy (letky). V rámci závěrečného ceremoniálu a vyhlášení výsledků turnaje dostali slovo zástupci velitelskému štábu peruti, Zdeněk Kodejš (prezident ČGF), Kirill Kožuchov (viceprezident RGCML), Milan Roudný (jednatel společnosti SKY Promotion), Bc. Ing. Zdeněk Sadecký, Ph.D. (předseda spolku Czech Spirfire Clubu), PhDr. Luděk Nosek (1. místostarosta Mariánských Lázní), kteří společně s účastníky zavzpomínali na časy, kdy se více než 2.500 Čechoslováků z Protektorátu vydalo do boje za svou vlast a vzdali hold nejen jim, ale i nápadu Milana Hroudy (prezident Whisky&Kilt Golf Club) zorganizovat tento výjimečný turnaj, který nám všem připomněl, jak velcí hrdinové bojovali za naši svobodu. Výtěžek charitativní sbírky ve výši 41 000,- Kč, který poputuje Vojenskému fondu solidarity Armády ČR, předal Milan Hrouda do rukou plukovníka gšt. Petra Lančiho (zástupce velitele Vzdušných sil Armády České Republiky).

Vyhlášení výsledků se ujal Oldřich Nechanický sn. (manager RGCML). Jako první byla vyhlášena kategorie Netto – Muži: 1. místo TOMÁNEK Pavel, 2. místo NEZBEDA Martin a 3. místo VOSTÁREK Ladislav. V kategorii Netto – Ženy zvítězily hráčky: 1. místo POOLE Lucie, 2. místo FASCHINGBAUEROVÁ Nataša, 3. místo LEŠTINOVÁ Radka. Brutto kategorii ovládl Jiří Markuzzi jn. V týmové soutěži zvítězili týmy, kde se na třetím místě umístila letka pod vedením leteckého hrdiny Aloise Dvořáka ve složení: Motlík Jan, Rout Václav, Bína Milan a Výborný Aleš. Druhým místem se mohla pochlubit letka hrdiny Františka Chábery v obsazení: Farmačka Jan, Borák Dušan, Vrána Milan a Kuželová Lucie. Vítězství vybojovala letka hrdiny Františka Fajtla v bojovém složení: Lanči Petr, Nezbeda Martin, Tománek Pavel, Tománek Petr.

Všichni vítězové obdrželi nádherné trofeje ve tvaru leteckého křídla ze sklářské dílny Milana Mottla. Velké poděkování patří všem zúčastněným, kteří přišli tuto unikátní akci podpořit. Díky vám všem jsme společně mohli zavzpomínat na naši historii a uctít tak památku našich hrdinů, kterým vděčíme za svobodu. Dále patří velké díky všem, kteří tuto akci pomohli zrealizovat, a to Autosalonu Dajbych, Whisky&Kilt Golf Clubu, Czech Spirfire Clubu, českým RAFákům, Armádě ČR, společnostem All4Golf, Glenmuir 1891, SKY Promotion, sklářské dílně Milana Mottla.